У жовтні 2017 р. моя робота була представлена на дев'ятій Міжнародній виставці "Інноватика в сучасній школі"
Учитель року-2014, номінація "Географія"
Виступ на Всеукраїнській конференції на базі ДОІППО, 27.10.2015 р.
Конференція «Стратегії сталого
розвитку та програми STEM-навчання у змісті природничо-математичної освіти»
25
жовтня 2017 року в Комунальному вищому навчальному закладі «Дніпропетровський
обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» відбулася Всеукраїнська
науково-методична конференція «Стратегії сталого розвитку та програми
STEM-навчання у змісті природничо-математичної освіти», в якій прийняла участь
вчитель географії та економіки Приймак Олена Миколаївна. Робота на конференції
складалася із двох частин: першої -загальна конференція та другої-робота
по секціях. Олена Миколаївна працювала в другій секції «STEM-навчання у
середній загальноосвітній школі».
Конспект уроку в 6 класі
на тему «Узагальнюючий урок по темі «Гідросфера»
Тема.
Узагальнюючий урок по темі «Гідросфера».
Мета:
-
узагальнити та
закріпити знання учнів з теми «Гідросфера»;
-
повторити головні
поняття та терміни;
-
закріпити знання
про роль і значення води та її кругообігу;
-
вдосконалити вміння
працювати з картою;
-
використовувати
здобуті знання в нестандартній ситуації;
-
вчити дітей
працювати з іншими джерелами інформації;
-
формувати почуття
дружби, колективізму;
-
розвивати
допитливість, кмітливість, комунікабельність; вміння працювати в колективі;
-
розвивати інтерес
учнів до дидактичних ігор: спонукати до подальшої навчальної діяльності;
-
розвивати пам'ять,
логічне й абстрактне мислення, діалогічне мовлення, увагу, вміння
використовувати здобуті знання на практиці, розвивати творчі задатки;
-
поглиблювати
екологічні знання та моральні переконання учнів в тому, що тільки зберігаючи
природу, людина збереже саму себе; цікавість до пізнання світу;
-
виховувати
бережливе ставлення до водних багатств, сприяти творчому розвитку особистості.
Тип уроку:
узагальнення знань.
Форма уроку:
урок – гра (підсумковий).
Обладнання:
комп’ютер, проектор, фізична карта світу, атласи, проектні роботи учнів,
завдання в конвертах, електронний додаток до уроку, музика, лист оцінювання
знань.
Хід уроку.
У краплині води
відбивається Всесвіт.
/стародавнє арабське прислів’я/
І. Організаційний момент
Перегляд слайдів про воду (слайди №4 – 13).
1.
Прийом «Привітання»:
Пролунав уже дзвінок,
В житті
зробимо ще крок.
Знайди
товариша погляд очей,
Привітно
скажи: «Добрий день!»
Правда чудова
ця фраза?
Вона зближає
вас відразу,
А сказана
вона досить вчасно,
Сподіваюся, у
всіх чудовий настрій.
(Представлення команд).
Аутотренінг (налаштування на плідну роботу):
Лінощі проженіть,
Увагу збережіть,
Винахідливість,
Кмітливість запросить!
ІІ. Актуалізація навчальної та пізнавальної діяльності
учнів.
Погляньте на фізичну карту світу. Який колір
тут переважає? А що на картах позначено блакитним кольором? (слайд №14)
Дійсно, поверхня земної кулі на ¾ вкрита
водою – це моря, океани, озера, річки, льодовики (учні разом з вчителем
називають). У великій кількості вона знаходиться також в атмосфері, земній
корі, магмі. Планета буквально насичена водою та «вкутана» водяною парою.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
Вислови великих людей про воду (слайд №15):
1.
Де вода, там життя.
(Ж.Ламарк)
2.
Вода –
найважливіший мінерал на Землі. (О.Ферсман)
3.
Воді була дана
велика влада стати соком життя на Землі. (Леонардо да Вінчі)
4.
Вода – це життя, а
життя – це вода. (В.Вернадський)
ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
учнів.
Сьогодні у нас заключна подорож по темі
«Гідросфера» (слайд №16).
Гадаю, всі ви тут покажете,
Про що дізналися – розкажете.
Тож я прошу – не зівайте,
Змістовні відповіді дайте.
Є на все в програмі міра:
Наша тема «Гідросфера»
Закінчилася, на жаль,
І тепер нас кличе в даль
«Атмосфера», оболонка.
Треба тільки не спішити,
Дану тему повторити.
Учениця декламує вірш про воду:
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі,
В озерах, річках, океанах,
Дощу, краплинах і в фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів чи гніву.
Й краса природи на Землі
Не може жити без води.
Чудова наша гідросфера
Існує все навколо неї:
І людство й фауна, і флора,
І все, що є у нас навколо.
А не було б її,
Життя все зникло б на Землі.
V. Повторення теми.
1. Прийом: Порт «Мандрівники» (робота з картою) (слайд №17)
Щоб «Гідросферу» добре знати,
Номенклатуру треба запам’ятати.
Хто об’єкт знайде на карті?
В путь, щасливого вам старту!
2.
Прийом: Порт «Цікаво знати» (проектні роботи) (слайд №18):
-
«Значення і
використання води» (слайд № 19);
-
«Багатство вод
Світового океану» (слайд № 20);
-
«Океани, моря, поверхневі
води та їх рекорди» (слайд № 21);
-
«Топоніміка поверхневих
вод моєї місцевості» (слайд № 22).
3.
Прийом: Порт «Проблемне запитання» (слайд №23).
Що сталося б з нашою планетою, якби не стало води?
(обговорення) «Водиця – всьому цариця».
Вода завжди
вважали джерелом усього живого. Вона слугувала середовищем, у якому процесі
довготривалої еволюції на нашій планеті розвивалися рослини і тварини. Вона
стала носієм життя.
У міфологічних
уявленнях українців вода була божеством, з якого почалося життя на Землі. З
первісного океану виросло дерево життя, яке дало початок усьому.
Ось такі свята як
Водохреща, Стрітення, Івана Купала, Великдень – свята і обряди, в яких
ушановується вода (слайди № 24, 25).
4.
Прийом: Порт «Знайди зайве» (слайди № 26, 27).
Назви я читаю вам.
Розберіться, що є там,
Може зайві ще попались?
Доведіть, як ви дізнались?
5.
Прийом: Порт «Словник Гідролога» (слайд № 28 - №40).
А тепер словник із теми:
Щоб зберегти уроку час,
Підготувала терміни для вас.
Швидко мозок напрягайте,
Вправні відповіді дайте.
6.
Порт «Асоціація» (слайд
№41)
7.
Робота в групах (слайд
№ 42).
Ви стомились, дітвора?
Тож погратися пора.
Але дуже не радійте,
Бо серйозна буде гра –
У конвертах … завдання.
У
конвертах запитання з трьома відповідями, знайди правильну:
1.
Одиниця виміру
солоності води:
проміле градус по Цельсію процент
2.
Організми, які
пасивно переносяться хвилями і течіями:
нектон планктон бентос
3.
Найдовша річка
світу:
Ніл Янцзи Міссісіпі
4.
Щорічне збільшення
води в річці:
межень паводок повінь
5.
Велике скупчення
островів називається:
архіпелаг атол бар’єрний риф
Учень декламує вірш:
Збилися краплини до купи у
хмарини.
Коли їх зібралось багато,
В хмаринці було тіснувато.
Тоді вже на землю бігцем
Неслися краплинки дощем.
Сонце світило по тому …
Парами вертались додому.
Краплинки чисті, маленькі,
Хмаринки білі, ріденькі,
Що далі? Хочете знати?
Треба спочатку читати.
Вчитель.
Яке явище описано у вірші? (коло обіг води) (слайд № 43).
Т.Г.Шевченко писав: «Тече вода
в синє море, та не витікає…» чи й справді вода, яка потрапляє до моря, ніколи
звідти не витікає, тобто не повертається назад на суходіл. А скільки років може
«подорожувати» краплинка води? Тисяча. (демонстрація
проектної роботи «Подорож крапельки» (слайд №44)
7. Прийом: Порт «Загадкова
географія» (слайди №45 - №48)
А щоб час не марнувати,
Прошу дещо відгадати.
Дуже загадки прості
І дотепні, і смішні.
Чи бувають ще вулкани
Не в горах, а в океані?
А який рельєф там дна?
Вам хвилиночка дана. (демонстрація слайду) (слайд №49)
Руханка. (слайд
№ 50)
Ми географи – дослідники малі,
Любим крокувати по Землі.
На захід, на схід поглядаєм,
На північ і південь присідаєм.
Самару річку зустріли.
І гору Мар’янівку підкорити
зуміли.
У річці Самарі плавати
хотілось,
Та вже дуже втомились,
Тому за парти ми сідаємо,
І знову в подорож рушаємо.
8.
Завдання «Веселий дощик» (слайди №51, №52)
На дошці прикріплені приголосні букви, а голосні дощ
вимив. Відгадайте, що це за слова. Підказка до теми «Підземні води» (ґрунтові
води, водотривкий шар).
9.
Прийом: Порт «Екологічна хвилинка» (слайд № 53):
проектна робота «Забруднення води. Охорона вод Світового океану» (слайд №54).
Океан седой гремит
набатно,
Он таит обиду в
глубине,
Черные раскачивая пятна
На крутой ,
разгневанной волне.
Стали люди сильными как
боги,
И судьба Земли у них в
руках.
Но темнеют страшные
ожоги
У земного шара на
боках.
Мы давно «освоили»
планету,
Широко шагает новый
век.
На земле уж белых пятен
нету.
Черные сотрешь ли,
человек?
БЕРЕЖІТЬ
ПРИРОДУ! (слайд №55)
Висновок: вода – це життя, і вона
заслуговує на нашу повагу, подяку і любов.
10.
Конкурс «Най… най… у світі» (слайд №56)
-
Сама найдовша протока.
-
Сама найповноводніша річка в світі.
-
Найглибше озеро в світі.
-
Велике водосховище за об’ємом запасів води.
-
Самий великий острів.
-
Сама сильна тепла течія.
-
Крупніше озеро – море в світі.
-
Сама каламутна серед великих річок Землі.
-
Озеро напівпрісне і напівсолоне.
-
Найдовша річка в світі.
-
Саме велике високогірне озеро на Землі.
-
Найбільша глибина Світового океану.
-
Саме дрібне море на Землі.
-
Самий солоний океан.
-
Самий великий океан.
-
Крупніша затока на земній кулі.
11.
Прийом: Порт «Поетична сторінка» (слайд № 57)
Скласти сенкан
до слова «вода» (слайд № 58). (Учні читають свої вірші.)
VІ. Підсумок уроку.
Тренінг. (слайди
№ 59, №60) Давайте вирішимо, коли Світовий океан сумує і коли він посміхається.
На дошці розміщені два символічні портрети океану зі смайликами і кожен з вас
по черзі вийде і прикріпне кольоровий папірець, на якому заздалегідь
записується певне побажання. Наприклад,
ОКЕАН
ü Екологічна поведінка людини;
ü Використання енергії морських хвиль;
ü Розумне використання льодовиків і прісної води в них;
ü Приймати закон про охорону води і дотримуватися їх;
ü Використання
очисних фільтрів на промислових підприємства…
ОКЕАН
ü Нераціональне використання багатств Світового океану;
ü Брудні отруєнні водойми;
ü Добрива, змиті з полів;
ü Хижацький вилов риби;
ü Аварії нафтових танкерів;
ü Випробування ядерної зброї на островах Океанії;
ü Захоронення на дні океану радіоактивних та ядерних
відходів…
VІІ. Рефлексія уроку. (слайд №61)
За відповідь вашу спасибі, вам
діти,
Прийшов час урок завершити.
Сьогодні ми Гідросферу
повторяли,
Отриманні знання використали,
Як підсумок можу одне лиш
сказати:
Зробили багато – знання будете
мати.
Продовжити речення:
-
Сьогодні на уроці я
дізнався(лась)
-
Я навчився(лась)
-
Було цікаво
-
Було складно
-
Які завдання мені
сподобались найбільше?
Оцініть себе.
Своєю роботою на уроці я:
-
Задоволений
-
Не зовсім
задоволений
-
Не задоволений
Оцініть вчителя.
Змінився Ваш настрій в кінці
уроку?
Немає коментарів:
Дописати коментар