Профорієнтація


Виховна година на тему
"Профорієнтація старшокласників”
Попередня підготовка:
Роздати деяким учням на самостійне опрацювання такі статті: (див. додатки)
• "Профорієнтація по-американськи”
• "Велика Британія: професійні навички тут важать більше, аніж диплом”
• "Досвід інших країн: Польща”
• "Історія ринку праці або "Віддаймо країну в "золоті руки"!
• "15 найдивовижніших професій”
• "Професія – творити”

Намалювати графік опитування на основі статистичних даних:
• "Яким бачать своє майбутнє випускники шкіл”

Цитати на дошці:
• "Оберіть собі роботу до душі, і Вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті”. Конфуцій
• "Життя – це ряд зусиль. Ми бачимо мету, але не завжди бачимо дорогу”. В.Шкловський

1. Всі ми прагнемо бути щасливими. Що ж нам для цього потрібно? Давайте зараз визначимо та складемо схему разом.
Малювання схеми: "щастя – це...”

2. Дійсно, робота, професія, спеціальність є однією зі складових нашого повноцінного та щасливого життя.
Вибір майбутньої професії - це серйозний крок, який випускники роблять на підставі інформації отриманої з різноманітних джерел, рівня своїх знань з профілюючих предметів та власних природних здібностей. Вступ до вищого навчального закладу є для них важливим життєвим проектом, над яким майбутні абітурієнти працюють разом з вчителями та адміністрацією.
У житті кожної людини настає момент, коли доводиться вирішувати, де здобути (продовжити) освіту або куди піти працювати. Їй необхідно вибрати професію, свій життєвий шлях.
Давайте звернемось до буклетів, які ви бачите на своїх столах та зачитаємо про рівні права на працю у буклеті "Правові поради молоді”.
3. Кожному громадянину нашої країни надано право на вибір професії, рід занять і роботи. Проте це право, як показує практика, інколи дуже важко реалізувати - не вистачає знань про самі професії, тих вимог, які вони пред'являють до особистості працюючого, і умінь оцінити власні здібності, виявити свої інтереси та схильності.
Вибір професії - це не миттєвий акт, а процес, що складається з низки етапів, тривалість якого залежить від зовнішніх умов та індивідуальних особливостей суб'єкта вибору професії. Він ускладнюється тим, що нині існують тисячі різноманітних професій, при цьому приблизно щороку з'являються сотні нових і зникають десятки старих. Існують певні традиції та особливості у виборі тієї чи іншої професії.
Всі ці фактори ми сьогодні розглянемо, але спочатку давайте подивимся на інші країни.
Давайте заслухаємо, як американські школярі обирають собі майбутні спеціальності та хто їм допомагає зробити їх вибір.
• "Профорієнтація по-американськи”
Як це роблять школярі у Віликобританії.
• "Велика Британія: професійні навички тут важать більше, аніж диплом”
А що відбувається у сусідній Польщі.
• "Досвід інших країн: Польща”
4. А що ми маємо в своїй країні? Хто допомагає нашим школярам визначитися у виборі життєвого шляху (батьки, вчителі, друзі, ЗМІ...), а також це робить держава. У себе на партах знайдіть, будь-ласка, буклетики Державного Центру Зайнятості, погортайте їх, а цим часом давайте знайдемо та зачитаємо, які послуги він нам може надати. Варто зазначити, що всі ці послуги Центр Зайнятості надає абсолютно безкоштовно.
5. А зараз давайте поринемо в історію професій. Ким мріяли стати наші батьки? Бабусі-дідусі?
• "Історія ринку праці або "Віддаймо країну в "золоті руки"!
А як щодо суто "чоловічих” чи суто "жіночих” професій. Які "жіночі” професії ви знаєте?
• "Історична популярність різних професій у гендерному аспекті”
6. А якщо зараз ми почнемо обирати потрібний собі фах, чим ми будемо керуватись? Будемо керуватися статистичними даними. Давайте розглянемо та прокоментуємо графік опитування випускників 2007 року. Цікаво, чи співпадають ці дані з анкетуванням ліцеїстів?
• "Яким бачать своє майбутнє випускники шкіл”
7. Дивно, що у дитинстві хлопчики мріють стати космонавтами, а дівчатка - відомими співачками чи актрисами. Проходить декілька років, і мрії стають більш реалістичними. Врешті-решт підлітки опиняються у добре знайомій за дитячими казками ситуації,: є три шляхи, направо повернеш - зарплатня буде низькою, наліво - щодня займатимешся справою, яка не до вподоби, прямо підеш - зовсім невідомо куди потрапиш...
На цьому роздоріжжі на допомогу часто приходять інші люди. Найбільш небайдужими до вибору професії, звичайно, є батьки. Іноді вони переймаються цим питанням більше за саму дитину. Надто сильною є спокуса самотужки все вирішити за власну дитину, адже і авторитету, і життєвого досвіду більше. Дарма, що він вже постарів років так на двадцять.
- Потім і на роботу тебе влаштуємо, - говорять батьки-інженери, вмовляючи продовжити сімейну династію сімнадцятирічну доньку, яка мріє стати письменницею. - Ми ж бажаємо тобі тільки найкращого. А серед літераторів у нас немає ніяких зв'язків. Доведеться пробиватися самій. Та й які там гонорари у цих писак, навіть на хліб з маслом не вистачить.
І це ще добре, коли не висувають ультиматум.
У такій ситуації далеко не всі підлітки мають мужність відстояти омріяний фах. Адже це означає взяти на себе цілковиту відповідальність за своє, можливо, не таке й світле майбутнє. Та хіба тимчасові складнощі пережити складніше, ніж щоденну відразу до ненависної роботи?
Ще один розповсюджений варіант "сімейної" профорієнтації - коли абітурієнти йдуть заздалегідь відомим шляхом і вступають до того ж навчального закладу, який обрали раніше брат чи сестра. Це не найгірший варіант. Старший і захистить молодшого, і порадить, як краще адаптуватися до навчального процесу, і складне завдання допоможе виконати. А якщо діти від'їжджають на навчання в інше місто, то й жити удвох у гуртожитку чи знімати квартиру набагато легше.
Ті, хто не піддався на умовляння родини, ризикують потрапити під пресинг друзів, який непомітний на перший погляд. "Який дурень зараз піде працювати вчителем?" або "І на біса тобі цей університет?". Та поради авторитетних однолітків часто-густо є просто сукупністю упереджень та домислів. І якщо дослухатися до них, то всі мусять працювати лише менеджерами, економістами чи візажистами, а інші повинні змиритися з перспективою існування за межею бідності. Юнацького максималізму ніхто ще не відміняв.
Вчителі, закохані у свій предмет, також можуть необ'єктивно оцінити можливості учня. У них сотні точнісінько таких хлопчиків та дівчаток, які перебиваються з трійки на четвірку. А ерудит - переможець міських олімпіад з географії та біології, який привертає увагу всієї школи, зовсім не обов'язково пов'яже своє життя з туристичним менеджментом. Можливо, він зміг би повторити блискучі досягнення Жака Кусто.
Єдина гарантія від подібних прорахунків - власний вибір. Вибирати, по-перше, слід помірковано, а по-друге, самостійно. Ні до чого керуватись гороскопами, які дивним чином знають, яка професія підходить тому чи іншому знаку зодіаку. Не варто також бездумно наслідувати кумирів та героїв газетних видань, радіопрограм та телесюжетів. ЗМІ нав'язують суспільству певні стереотипи, приваблюють юнаків та дівчат не так певними професіями, як способом життя, що пов'язаний з ними. Ваблять блискучим життям зірок шоу-бізнесу, банкірів у респектабельних офісах, завжди енергійних та усміхнених телеведучих, косметологів у дорогих спа-салонах. А скільки співачок так і залишаються співати у ресторанах, порахувати нікому. Зворотний бік медалі розрекламованого багатого життя на екранах та шпальтах газет демонструють якомога рідше.
Тож набагато краще не спостерігати, а поспілкуватись з людьми, які вже працюють у обраній вами сфері вже не перший рік. Хто, як не вони, розкажуть про "приховані сторони" обраного фаху. Наприклад, я у свій час не на жарт захопилася професією лікаря. Перед очима був приклад родички - професійного кардіолога однієї з провідних московських клінік, яка за столичними показниками була досить забезпеченою. Але, коли вона розповіла мені про екстремальні операції, нічні чергування на "швидкій", експерименти над тваринами, я зрозуміла, що це не те, чим я марила. До речі, саме через розтини та екскурсії до моргу медичні вузи щороку залишають найбільш вразливі студенти. Не жалкуючи про згаяний час та гроші, вони полишають свій вуз у пошуках справжнього покликання подалі від крові, препарованих пацюків та запаху формаліну.
На що ж потрібно звернути увагу при виборі професію, чим потрібно керуватися? Давайте зачитаємо деякі поради з буклетиків "Вступити та не оступитися”
8. Давайте знову таки звернемось до ринку праці. Які професії зараз користуються попитом. Давайте погортаємо цей довідничок, занотуйте собі найбільш привабливіші професії для вас. Щоб ви обрали особисто для себе?
А тим часом ваша однокласниця трішечки розважить нас та розкаже про 15 ріднісних та найдивовижніших професій, які збереглися й донині.
• "15 найдивовижніших професій”
Отже, що ви обрали?
9. За деякими спеціальностями ви можете спробувати себе ще до вступу у вуз. Особливо це стосується творчих професій. Досить часто до вузу потрібно надати творчі роботи ще до складання іспитів, наприклад, майбутнім дизайнерам та архітекторам слід виконати ескізи, які під силу навіть не кожному учню художньої школи. А найавторитетніші факультети журналістики вимагають від абітурієнтів друковані публікації. У разі відсутності зв'язків у батьків одинадцятикласникам доводилось проситися до редакції й починати працювати. Сурове випробування? Можливо. Але й найкращий тест на профпридатність. Якщо писати чи малювати вам складно або нецікаво, то варто серйозно замислитись над тим, чи справді у цьому ваше покликання? Хто нам розкаже про творчі професії?
• "Професія – творити”
10. І, звичайно ж , якщо ми ретельно дослідили професії минулого та сьогодення, ми не можемо обійти майбутнє, адже це наша нагальна потреба. Ви бачите цінну статтю про 10 найпопулярніших професій наступного десятиріччя. Прочитайте її про себе.
Що вас приваблює?
11. Тренінг. Пропоную Вам дати відповіді на запитання. Всім нам щось подобається робити щось більше, а щось менше, щось ми взагалі відмовляємось робити. Хтось любить ремонтувати техніку, а комусь більше до вподоби спілкування з людьми, один у захваті від логіки алгоритмів, інший прагне зберегти для нащадків образи того, що його оточує. Будь-яка професія, залежно від того, з чим має справу працівник, може бути віднесена до одного з 5 типів (за Є.А.Клімовим).
Підрахуємо кожен колір та звернемось до ключів.
12. Мені хочеться нагадати всім вам - яку професію Ви б не обрали, який фах Ви б не освоїли, фахівці і професіонали у своїй справі завжди потрібні, не залежно від моди на професію чи затребуваність на ринку. Тому сміливо можете йти і до педагогічного, і до юридичного ВНЗ, головне, щоб Ви відповідально ставилися до обраного шляху, адже Ваш правильний вибір - запорука Вашого майбутнього добробуту і впевненості.
Наостанок я хочу подарувати всі ці буклетики вам, сподіваюся, що вони будуть корисні.

"День працівників пожежної охорони України"

Ведучий 1: В підтримку ініціативи працівників пожежної охорони України з 1995 року по 2004 рік Указом Президента України від 2 січня 1995 року №7/95 було встановлено професійне свято – «День працівників пожежної охорони України», який відзначався щорічно 29 січня.

Ведучий 2: Паралельно до цього з 1998 року стали відзначати також професійне свято «День рятівника». Це свято було встановлено Указом Президента України «Про День рятівника» від 22 жовтня 1998 року №1170/98, відзначалося воно щорічно в останню суботу жовтня.

Ведучий 1: З 27 серпня 2004 Указом Президента України святкування «Дня працівника пожежної охорони» та «Дня рятівника» було відмінено у зв’язку з встановленням професійного свята «Дня працівників цивільного захисту», яке стало відзначатися з 2004 року і відзначалося по 2007 рік щорічно 17 вересня.

Ведучий 2: Таким чином, у 2004 році працівники пожежної охорони відмітили своє професійне свято двічі.
Ведучий 1: Сердечно вітаємо вас із професійним святом – Днем працівників пожежної охорони України!
Ведучий 2: На вас покладено нелегку та дуже почесну місію – захищати нас від вогняного лиха.
Ведучий 1: Ваша професія об’єднує сильних духом, загартованих нелегкими випробуваннями, високопорядних людей.
Ведучий 2: Ви присвятили себе боротьбі з вогнем та готові у будь-яку хвилину прийти на допомогу.
Ведучий 1: Ви обрали одну з найскладніших професій, покликану боротися із найнебезпечнішою стихією – вогнем.
Ведучий 2: Інколи ціною власного життя, ви, не вагаючись, готові кинутися у вогонь, щоб прийти на допомогу людям, рятуючи і їхні життя, і їхнє майно.
Ведучий 1: Це свято сильних і відважних людей. За готовність у будь-яку хвилину прийти на допомогу, героїзмом і відвагою ви здобули повагу і шану наших країн.
Ведучий 2: Тисячі успішно ліквідованих пожеж і врятованих із вогню людей – це, мабуть, найкраще підтвердження особливої важливості та благородності вашої професії.
Ведучий 1: Бажаю усім, хто присвятив своє життя професії вогнеборця, життєвої енергії, незборимої волі й стійкості духу, витримки і мужності у справі служіння державі та народу України.
Ведучий 2: Нехай злагода та достаток завжди панують у ваших оселях, а ваша праця сторицею повертається вам здоров'ям, щастям та добром.
Учень 1:   Пожежна охорона!
                 Ми поздоровляєм Вас!
                 Від пожежі Ви надійно
                 Захищаєте всіх нас!
                 Люди сильні Ви і мужні,
                 І завжди в біді Ви дружні.
                 Знаєте Ви що робить,
                 І у кого що горить.
                 Шансів у вогню немає,
                 Якщо пожежника хтось викликає.
                 І що робили ми б без Вас,
                 Робота Ваша – вищий клас!

Учень 2:   Мирних днів для вас нема
                 Ви завжди у броні,
                 Захищаєте добро,
                 Гасите вогні.
                 Мужні люди в мирний час,
                 Ви завжди на варті,
                 У святковий час для вас
                 Нашу прийміть вдячність.

Учень 3:   Ви - пожежна охорона,
                 І скажу вам без обману:
                 Краще хлопців не знайдеш,
                 Хоч всю землю обійдеш.

                 Ви хоробрі і ви сильні,
                 Справі своїй вірні,
                 Знаємо точно, що без вас,
                 Все згоріло би за раз.

                 Ми хочемо вам побажати,
                 Щоб могли ви довше спати,
                 Щоб рідше по тривозі
                 Піднімались ви на ноги.

Учень 4:   Бажаємо вам простого щастя
                 І тихої радості земної.
                 Нехай вас життєві негоди
                 Завжди обходять стороною.
                 Як колись, дбайливо зберігайте
                 В душі прекрасні риси.
                 Як колись, щедро всім даруйте
                 Вогонь душевної теплоти.

Ведучий 1: Вогонь здавна є другом людини. Він допомагає їй обігріватися і одягатися. З його допомогою людина варить метал, готує собі їжу. Вогонь рухає техніку, допомагає людині проникнути в таємниці космосу.
Ведучий 2: Але вогонь може стати і жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитись, він виходить з-під контролю людини, може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, все, що зустрінеться на його шляху. Часто у вогні пожеж гинуть люди.
Ведучий 1: Приблизно кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає від пустощів дітей, від їхнього невмілого, необережного поводження з вогнем. Кожен п’ятий, що загинув під час пожежі – неповнолітній. На протязі 2007 року в області сталося  619 пожеж. З них 41 випадок -  з вини дитячих пустощів. За цією статистикою – трагедії багатьох людей, збитки державі у мільйони гривень. Але не виміряти гіркоту втрат, коли у вогні гинуть діти.
Ведучий 2: Вогонь приваблює дітей і вони люблять з ним гратися. Коли дитина бере до рук скло, виделку, голку, ніж, це викликає переляк у дорослих, бо дитина може себе поранити. Однак, якщо у руках дитини з’явились сірники, то подібну реакцію зустрінеш не завжди, оскільки дорослі часто не розуміють, яку небезпеку приховує вогонь у руках дитини.
Ведучий 1: Проте, якщо вже так трапилось, що виникла пожежа, то школярам слід дотримуватись наступних правил:
Учень 1: - якщо пожежа виникла у приміщенні, не слід лякатися і ховатися;
Учень 2: - при виникненні у домашніх умовах, коли вогонь ще не набрав сили, слід швидко залити його водою, накрити щільним покривалом з натуральної тканини, засипати піском;
Учень 3: - коли в приміщенні з’явилось багато диму, то слід пробиратись до виходу повзучи;
Учень 4: - якщо в приміщенні є маленькі діти, треба негайно вивести їх на вулицю;
Учень 1: - не гаючи часу, повідомити про пожежу комусь із дорослих;
Учень 2: - якщо поблизу немає дорослих, то дитина сама повинна викликати пожежну команду за телефоном «101», повідомити місце пожежі, назвати своє ім’я, вулицю, номер будинку, квартири, іншого об’єкту.
Ведучий 2: Пожежа – це особлива битва, тактика якої – наступ на вогненну стихію.  При пожежі не можна чекати і бути повільним. Адже підрахунок часу іде на секунди.
Ведучий 1: Професія пожежника поєднує в собі і високий гуманізм, і справжній героїзм. До цього їх зобов’язує високий професійний обов’язок.
Ведучий 2:  Хай вам вогонь буде вірним слугою,
                      Хай не загрожує лихом-бідою.

Ведучий 1:  Хай не палають пожежі ніколи
                      Ні в ваших домівках, ні в лісі, ні в полі.

Ведучий 2:  Щоб не доводилось людям ніколи,
                      Чути сигнали пожежних машин!!!

 Конкурсна програма


Мета: популяризація знань із спеціальностей, підготовку з яких надає ЦПР, задоволення потреб старшокласників у професійному та суспільному самовизначенні.

Хід конкурсної програми
1-й ведучий: У світі–тисячі професій!!! Як зорієнтуватись в такій їх кількості? Як вибрати серед них ту, з якої розпочнеться ваш трудовий шлях, а можливо, і “доросле” життя? Це хвилює кожного із вас, присутніх у залі старшокласників.
2-й. Вибір професії – складний і відповідальний крок в житті людини. Він має бути свідомим і самостійним.
1-й. Зробити правильний професійний вибір — значить знайти своє місце в житті, визначити свою долю. Неправильний вибір завдає великої шкоди самій людині та призводить до значних економічних втрат.
2-й. Процес адаптації людини до професії має велике значення для розбудови економіки нашої держави. А формула правильного вибору досить проста: потрібно, хочу, зможу.
1-й. За роки навчання у школі ви маєте змогу ознайомитися з окремими професіями на класних годинах, уроках трудового навчання, в колі сім’ї, знайомих, друзів.

1 завдання
1-й. Перше завдання для команд – захист своєї спеціальності. На сцену запрошується команда...
(Виступ команд. Показ домашнього завдання "Захист своєї професії")
2-й. Дякуємо усім учасникам команд.
1-й. А тепер я передаю слово журі для оголошення оцінок за перше завдання конкурсу. (Журі оголошує бали).
2 завдання
2-й. Здібності – це властивість особистості. Від здібностей залежить якість виконання роботи. Кожній людині незалежно від її професії треба розвивати свій “окомір” або, як кажуть у народі, вміти визначати “на око” вагу, ширину або інші властивості предметів, які вона часто використовує у своїй професії.
1-й. Зараз на сцену запрошуються капітани команд для участі в конкурсі “Окомір”.
На столі знаходяться речі, дивлячись на них, ви повинні відповісти на такі запитання:
1. Яка довжина і ширина шматка тканини?
2. Маса електричної праски?
1. Яка висота стільця?
2. Яка товщина дошки?
1. Скільки клавіш у механічної друкарської машинки?
2. Які поля даного документу?
1. Яка ємність одноразового стаканчика?
2. Скільки грамів у столовій ложці?
1. Визначіть величину монітора по діагоналі.
2. Шрифтом якого розміру набраний документ?
1. Який номер даного рожкового ключа?
2. Скільки літрів бензину вміщується в даній каністрі?
1. Скільки купюр у банківській пачці?
2. Скільки предметів у мішку?
1-й. Шановне журі, передаємо вам слово для визначення переможців конкурсу “Окомір”. (Журі оголошує переможців конкурсу капітанів).
3 завдання
2-й. Третє завдання для команд – це літературний конкурс.
Мова – найдорожчий скарб народу. Як найціннішу спадщину, як заповіт передає кожна мати своїй дитині любов до народу, до рідної мови.
1-й. Справжньою окрасою літературної спадщини кожного народу, кожної національності є прислів'я та приказки. Тому зараз ми хочемо перевірити ваші літературні знання. Ми роздамо конверти з завданням. (2-й роздає конверти командам). Вам необхідно:
  • пояснити значення даних слів,
  • доповнити прислів’я чи народну приказку ключовим словом.
2-й. Через 3 хвилини капітани повинні дати відповідь. Ну і звичайно першим буде давати відповідь капітан команди, який найшвидше вийде на сцену.
(Капітани дають відповіді).
1-й. Шановне журі, просимо вас виставити оцінки за це завдання та підвести підсумки нашого конкурсу. А ми на сцену запрошуємо команду “Перукар.”
2-й. Ця професія у ЦПР існує тільки рік. Але і за такий короткий час дівчата досягли досить великої майстерності у своїй справі. (На сцені учениці зі спеціальності “Перукар” роблять зачіски ).
1-й. Погодьтеся, в кожному з нас живе незгубне бажання до змін. Найлегше це зробити, змінюючи зачіску. Гарна зачіска є окрасою людини і відображає її характер. Причісане та укладене у певному порядку волосся може підкреслювати красу обличчя та фігури або приховати їх недоліки.
2-й. Недаремно говорять, що гарна зачіска допомагає створити людині свій імідж та стиль. Треба тільки визначити, як доглядати за своїм волоссям та шкірою, навчитися мистецтву макіяжу, тому що турбота про свій зовнішній вигляд стане вашою другою натурою.
1-й. Сучасна мода йде назустріч нашим бажанням, пропонуючи все нові та нові стрижки та зачіски.
2-й. Тому ми зараз пропонуємо вам уважно спостерігати, як учениці виконують своє завдання. Завдяки цим навичкам ви зможете засвоїти не тільки чотири зачіски, які зараз продемонструють учасниці конкурсу, але на основі їх можна виконати будь-яку іншу швидко, професійно навіть у домашніх умовах.
(Учениці-перукарі покидають сцену а учениці-моделі демонструють зачіски).
2-й. Дякуємо команді “Перукар”. А тепер настав час для оголошення переможців конкурсу “Захист професії”. Запрошуємо всі команди-учасниці на сцену. Нагадуємо , що конкурс мав 3 завдання:
1. “Захист професії”;
2. “окомір”;
3. літературний конкурс.
1-й. Отже, вам слово, шановне журі. (Журі називає переможців та вручають дипломи ЦПР).
На цьому ми закінчуємо наш конкурс.
2-й. До побачення! Хай щастить вам у виборі вашої професії.
(Звучить музика).

Додаток
Літературний конкурс (завдання для команд)
Водій транспортних засобів
Прислів’я та приказки
Без____(труда) немає плода. Тяжко тому_____(жити), хто не____(хоче) робити.
Поясніть значення слова
Кваліфікація – (рівень знань та трудових навичок, необхідних для виконання робіт певної складності за відповідною професією чи спеціальністю).
Кондиція – (норма, стандарт, якість, ґатунок, яким згідно з договірними умовами має відповідати той чи інший товар).
Перукар
Прислів'я та приказки
____(очам) страшно, а руки роблять. Хочеш______(їсти) калачі, не_______(сиди) на печі.
Поясніть значення слова
Реклама – (цілеспрямоване інформування споживачів та формування попиту на конкретні товари або послуги).
Підручник – (друкований твір, в якому викладено основи знань з певного навчального предмета на високому науковому та методичному рівні).
Оператор комп'ютерного набору
Прислів'я та приказки
Треба____(нахилитись), щоб води напитись. Чужими____(руками) тільки жар______(загрібати).
Поясніть значення слова
Сервер – (апаратно-програмний вузол локальних обчислювальних мереж, який керує рештою вузлів мережі).
Оцінка – (вираз в умовних знаках (балах), а також в оцінювальних судженнях учителя учнями знань, набуття вмінь і навичок, встановлених програмою).
Секретар-керівника
Прислів'я та приказки
____(даремного) хліба ніде не має. Маленька _____(праця) краща за велике____(безділля).
Поясніть значення слова
Резюме – короткий виклад суті доповіді, статті, короткий висновок із сказаного).
Комунікабельність – вдатність до спілкування, налаштовування контактів та зв'язків).
Швачка
Прислів’я та приказки
На.___(дерево) дивись, як родить, а на людину, як____(робить). Відстанеш____(годиною), не здоженеш родиною.
Поясніть значення слова
Аплікація – (орнамент або художнє зображення, виконане накладанням (нашиванням) на тканину (папір) різнокольорових шматочків матерії або паперу).
Ремесло – дрібне виробництво готових виробів, що базується на ручній техніці).

Як правильно вибрати професію?

Навчання є не тільки наступним періодом освіти. Не думай про нього як про здобуття свідоцтва до наступного класу. Навчання повинне бути вступом до праці по спеціальності. Для того, щоб обрати напрямок навчання для себе, подумай про нього, як про вирішення з яким ти будеш жити протягом цілого життя, яке визначить рід твоєї діяльності.
Вибір навчання – це одне із найважливіших рішень, саме тому тобі варто затратити знання і час.
Уяви собі, що, мінімум, вісім годин на день, п’ять днів на тиждень ти працюватимеш. Цей етап буде тривати послідовно протягом твого життя. Як не банально це звучатиме, однак дуже прошу це запам’ятати, роби так, аби твоя професія приносила тобі хоч трохи задоволення, а ще краще – робила тебе щасливим.
Крок перший - впровадження
Для того щоб вибрати відповідну для себе професію, одну із найважливіших справ у своєму житті, спробуй задати собі кілька запитань.(якщо маєш бажання, візьми до рук чистий аркуш і ручку)
Що для тебе важливо? Вкажи по порядку і окресли, на скільки важливими для тебе є:
- <!--[endif]-->задоволення: щире задоволення / середнє зацікавлення / мале зацікавлення / його брак;
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->час присвячений праці: щоденна восьмигодинна праця / невнормований робочий день / праця у затяжних відрядженнях / змішана структура часу праці (часто пов’язана з тим, що місце і час праці не є відомим попередньо);
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->стрес: тривалий і виснажливий / періодичний / середній / малий;
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->гроші: дуже багато / багато / достатньо багато / достатньо / менше ніж очікуєш / мало / замало;
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->рівень складності: дуже важко / посередньо / легко;
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->порівняння завдань, поставлених перед тобою: дуже багато / посередньо / мало;
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->місце праці: на одному місці / періодичні від’їзди (на кілька днів, тижнів) / тривалі від’їзди (місяці і роки);
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->контакти з людьми: з тими самими / періодичні знайомства з новими людьми / постійні знайомства.
У першу чергу врахуй, що ти працюватимеш послідовно протягом кількох десятиліть, тому обдумай протягом кількох хвилин, які зміни ти внесеш до своїх відповідей.
Зазвичай при послідовному аналізі даного експрес-опитування гасло «гроші» кілька разів спадало тобі на думку. Натомість праця на одному місці і восьмигодинний робочий день є вибраний більшою кількістю осіб. До того ж, виконання праці із задоволенням стає щоразу істотнішим.
Далі ти дізнаєшся про можливості, які чекають на тебе у майбутньому, пізнаєш ключові засади, завдяки котрим, ти обереш напрямок навчання, виш, місто питоме для тебе.
Омріяний напрямок навчання
Щоб довідатися по якій спеціальності можна знайти роботу сьогодні, достатньо переглянути Інтернет-пропозиції праці. Одначе попит на ринку праці сьогодні і у майбутньому – це дві різні речі. Аби дізнатися, як виглядатиме ринок праці у майбутньому, варто переглянути довготривалий суспільний тренд. Пам’ятай, що в першу чергу, тобі необхідно визначитися із напрямком, який може тебе зацікавити. Потім довідайся місце цих напрямків у довготривалих трендах, а вже тоді знайдеш вступне слово до двох суспільних трендів.
Зміни, що виникли внаслідок технічного прогресу, котрий наступив в Україні у дев’яностих роках, спровокували явище масового використання суспільством сучасних технологічних засобів. Це – дуже просто. У наш час більшість осіб у віці старшому, ніж сорок років не користуються комп’ютерами взагалі або використовують їх у дуже рідкісних випадках. Однак, пройде певний період часу і люди, котрі звикли до ужитку сучасних інформаційних технологій щоденно із юності, перейдуть до категорії осіб – користувачів комп’ютерами, чий вік сягає більше ніж сорок років. Тобто, когорта людей, чий повсякденний ужиток передбачає сучасні комп’ютерні технології поступово зростатиме протягом кількох десятиліть, а це – омріяний сценарій майбутнього для покоління, котре вирішило обрати собі наступні професії: програміст, адміністратор інформаційних систем, адміністратор баз даних.
Що ще впливає на напрямки конкретних професій.
Варто звернути увагу на напрямки, котрі були популярними протягом минулих років. Наприклад: такі фахові спеціальності як педагогіка, психологія, соціологія були затребуваними протягом багатьох попередніх років спричиняють серйозну конкуренцію на ринку праці(особливо у віковій групі, де є багато вступників). Велика конкуренція також спричиняє зменшення зарплатні та труднощі у знаходженні місця роботи. Змінені напрямки роками були у передовій популярності, а отже для того, щоб захотіти їх обрати, необхідно серйозно задуматись над їх вибором.
Завершальний етап
Далі на тебе чекає найбільш складний але завершальний етап. Тобі доручено пізнати характери різних напрямків навчання. Тільки не зосереджуйся на одній галузі діяльності, бо чим більше ти дізнаєшся інформації, тим більший матимеш вибір. На ознайомлення із різними пропозиціями вищих навчальних закладів тобі необхідно присвятити принаймні кілька днів. Час віддячить тобі багатократно.
Добре. Читаєш далі і коли скористаєшся з усіх можливостей, представлених тобі й виконаєш остаточно пошук напрямків, покласифікуй їх по порядку, розпочинаючи від тих, які зацікавили тебе найбільше. Списки з напрямками, які припали до душі тобі найбільше поклади неподалік від себе, це – хороший привід для того, щоб переглянути їх ще раз.
Далі знайди виш, у якому можна навчатися на двох –трьох напрямках з твого списку. Вирішення щодо вибору твоєї професії прийде до тебе тоді, коли ти остаточно визначишся з вибором закладу, котрий відповідає твоїм вимогам. Про виші, які у майбутньому можуть стати місцем твого навчання читай у наступному розділі.

 КРАЩА ЗА ПРОФЕСІЄЮ
Інтелектуальна гра «Поле чудес»
Умови гри:
О – перехід ходу.
Б – банкрут, очки пропадають.
П – приз (учасник бере, тоді не продовжує гру, або відмовляється і називає букву).
* - бали подвоюються.
+ - відкривається буква.
Якщо учасник відгадує 3 букви підряд, то виносять дві шкатулки, в одній з них є гроші, і тій, учасниці потрібно відгадати в якій шкатулці знаходяться гроші, а якщо ні, то гроші залишаються на другий тур…
Два банкрути підряд – учасник одержує приз. Між супергрою і турами проводиться гра з глядачами.
Хід гри
І тур. Тут закодована назва волокна, яке використовується в медицині для виготовлення людських органів.
Л
А
В
С
А
Н
ІІ тур. Зараз на дошці ви бачите зашифроване слово з 7 букв, що означає те, без чого ми не можемо жити, те, що оточує нас скрізь, а якщо потрібно, то й успішно прокладає уточину в зіві.
П
О
В
І
Т
Р
Я
ІІІ тур. Уток поступає на верстат на шпулях, бобінах, трубчатих початках. Як називалась уточна поковка, якою користувалась наші бабусі?
Ц
І
В
К
А
ІV тур. Запрошуємо до гри учасників, які вийшли переможцями трьох турів.
Ви бачите тут зашифровану назву країни, яку вважають батьківщиною льону.
І
Н
Д
І
Я
V тур. Гра з глядачами. Зашифрована назва рослини, яка складається з 7 букв, котра перша вдягла людей в давнину.
К
Р
О
П
И
В
А
VІ тур. Представимо учасника супергри. Даємо список призів, вибирається приз за зароблені очки в грі. Рекомендуємо назвати 2 – 3 букви. На відповідь дається 1 хвилина і називається слово.
Завдання. Тут зашифрована назва пристрою, що утворює зів на ручних ткацьких верстатах.
Н
А
Ч
И
Н
Н
Я
Вручається суперприз.


Тема. Людина для професії чи професія для людини?
Мета: привернути увагу підлітків до питання вибору професії та її значення, звернути увагу на фактори, що обумовлюють вибір людиною тієї або іншої спеціальності, поговорити про помилки, які допускаються при обранні професії, наголосити на важливості прийняття правильного вибору фаху для подальшого щасливого життя.
Унаочнення: презентація «Людина для професії чи професія для людини?», саморобні плакати-вислови:
«Щоб реалізувати свої мрії в реальний успіх, Ви повинні працювати. Працювати багато, наполеглив о, постійно – це шлях до вдосконалення і максимальному результату».
Джон Паттерсон
«Якщо Ви по-справжньому вірите в те, що робите, не дозволяйте ніяким обставинам стримувати Вас. Кращі в світі досягнення стали можливими не «ЗАВДЯКИ», а «ВСУПЕРЕЧ». Головне – робити свою справу».
Дейл Карнегі
«Якщо хочеш досягнути успіху, навчися переносити і невдачу»
Макс Гитомер
«У кожного з нас є заповітна мрія. Щоб вона стала реальністю, потрібен план, процес, персонал, наполегливість, терпіння і бажання».
Джеффрі Гітомер
«Успіх до мене прийшов тому, що я вічний «студент».
Джеффрі Гітомер
Хід виховного заходу
Класнийкерівник.
Життя постійно ставить нас перед вибором. У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам… Обираємо товаришів, друзів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правдуікривду.
У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.
Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Щоробити?
Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, - одна з умов відчуття життєвої повноцінності.
Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Ще Л.Толстой зауважив: «Призначення людини – це прагнення до досконалості». Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе». Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.
Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності. Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником тощо.
Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Ці проблеми ми з вами маємо розв’язувати сьогодні на класній годині. Спробуємо вирішити, що ж має обиратися: людина для професії чи професія для людини?
Презентація слайдів 1- 2.
Класний керівник.
Щоб обрати свій фах, необхідно враховувати ряд факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення.
Презентація слайду 3.
Обговорення.
Класнийкерівник.
Що обумовлює вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що нахили враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Чи варто слухати батьків при виборі професії?
1) Варто. Але це має бути професія, яка цікава саме цій людині. Проте молодь, як правило, опиняється перед вибором професії в той час, коли ще не здатна повністю оцінити власні нахили. Тому правильніше буде їй допомогти.
2) Деякі батьки намагаються перенести на дітей свої спрямування чи нереалізовані амбіції. На мою думку, це неправильно. Адже якщо батькові не вдалося закінчити музичну школу, це не значить, що його син повинен проти власної волі стати музикантом.
Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим).
Презентація слайду 4.
Обговорення.
Класнийкерівник.
Уважається, що кожна людина має здатності до певної діяльності. Тому було б логічним припустити, що саме вони і визначають вибір майбутньої професії. Але не все так просто. Можливо, не буде перебільшенням сказати, що:
- Ніхто в світі не знає всі свої здібності.
- Не всі уміють застосувати навіть ті здібності, які мають і про які знають.
Для прийняття зваженого рішення слід зробити кілька кроків, а потім важливо визначити:
§ у якому навчальному закладі ти зможеш отримати необхідну освіту;
§ як розвивати в собі професійно важливі якості;
§ як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності;
§ як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.
Презентація слайду 5.
Обговорення.
Класнийкерівник.
Здається, при виборі професії ми робимо все як слід: радимося з батьками, вчителями, знайомими, сперечаємося з друзями, вивчаємо довідники, намагаємося все рахувати, дізнатися якомога більше про майбутню спеціальність... Але звідки тоді беруться молоді люди, для яких обрана професія стає тимчасовою? Вони йдуть хибним шляхом, допускають помилки? «Не вважай невдачею те, що можна виправити», - зауважував Катон.
Попередні покоління жили під лозунгом «Освіта – на все життя», багато дітей наслідувало своїх батьків, створюючи цілі династії, і гордилися цим. Уважалося великою заслугою пропрацювати все життя на одному комбінаті чи заводі. Сьогодні багато чого змінилося. Часто успіх мають ті, хто живе під лозунгом «Освіта через усе життя», постійно підвищуючи фаховий рівень, вивчає новинки в своїй професії, освоює суміжні спеціальності. Навіть якщо ви обрали спочатку «не ту» професію, це не привід впадати у відчай. Наприклад, якщо ви закінчили музичне училище, а згодом вирішили стати психотерапевтом, ваша перша спеціальність дасть можливість найкращим чином використовувати музику в психотерапії. Блискуче знання літератури дозволить вам працювати у сфері мистецтва, писати критичні статті, сценарії. Повірте народній мудрості «Знання за спиною не носити», вони згодяться у найнесподіванішій ситуації.
Презентація слайду 6.
Коментар.
1. Ставлення до вибору професії як до незмінної.
Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 9-11 класі, фатально визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних галузях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте й знайдете щось більш привабливе, знадобиться в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристові за другою освітою розібратися в складних питаннях успадкування антикварних цінностей...
2. Існуючі думки про престижність професії.
Відносно професії забобони проявляються в тім, що деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються ницими, непристойними (наприклад: сміттяр). Економіст або психолог нітрохи некорисніший для суспільства, ніж хімік або слюсар. На престижність професії слід звертати увагу, але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше будете володарем (якщо будете) "модної", але не тієї спеціальності, що приносить задоволення.
3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).
Професію ми вибираємо за своїм "смаком" й "розміром" так само, як одяг і взуття. Почуття групи, орієнтація на однолітків - дуже позитивні особливості для твого віку. Але краще оглядайся на інших, порівнюючи себе із друзями, а не сліпо повторюючи їх. Це допоможе зрозуміти, що якщо Вася йде на пожежника (він - ризикова людина), тобі ця професія може не сподобатися (бо ти дуже обережний і розважливий).
4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію.
Треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, що займається даним видом діяльності. Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика - це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі, поза "комплектом"). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись копіювати професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста. Люди публічних професій часто по-різному ведуть себе на роботі і вдома.
5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії.
За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах - частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей - перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке, до того ж, озвучить інший (диктор на телебаченні).
6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане розрізнення цих понять.
Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібні здібності до мови, багато - перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою ("українська мова й література", "іноземна мова" у школі) може працювати й викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. А ще май на увазі: професій більше, ніж шкільних предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Професії, звичайно, можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами (відповідають вступним іспитам у ВНЗ при вступі на цю спеціальність). Скажімо, майбутньому економістові в школі може знадобатися одночасно й математика, і географія.
7. Застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва.
В усі професії, і насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. А комп'ютер впроваджується абсолютно в усі сфери діяльності - аж до тваринництва.
8. Невміння / небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (нахилах, здібностях).
Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, психолог, товариші. Корисними можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що стався критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів - активізація діяльності по самопізнанню (самоспостереженню, самоаналізу), а не видача тобі готової відповіді на питання про те, ким бути або наклеювання ярлика про те, який ти.
9. Незнання / недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії.
Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити твій стан здоров'я. Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, у яких потрібне тривале напруження тих або інших фізіологічних систем. Комп'ютерники дуже напружують очі, а льотчики – серце, водолази - легені...
10. Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв'язку, обмірковуванні завдання при виборі професії .
Коли ти розв’язуєш завдання з математики, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно підійти також і до вибору професії. Не сприймай жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи й розробиш для себе свій власний план - список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивна оцінка своїх здібностей, нахилів, знань (за допомогою тестів або ще якось) тощо.
Методика «Диференціально-діагностичний запитальник» (ДДЗ)
З 20 пар запропонованих видів діяльності необхідно вибрати лише один вид і у відповідній клітинці листа відповідей поставити знак «+» .
Інструкція: «Припустимо, що після відповідного навчання Ви зможете виконувати будь-яку роботу. Але якби Вам прийшлось вибирати тільки з двох можливостей, чому б Ви віддали перевагу?»

ТЕКСТЗАПИТАЛЬНИКА
1а. Доглядати за тваринами ЧИ 1б. Обслуговувати машини, прибори (слідкувати, регулювати)
2а. Допомагати хворим ЧИ 2б. Складати таблиці, схеми, програми для комп’ютерів
3а. Слідкувати за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів, художніх листівок
ЧИ 3б. Слідкувати за станом, розвитком рослин
4а. Опрацьовувати матеріали (дерево, тканину, метал тощо) ЧИ 4б. Доводити товари до споживача, рекламувати, продавати
5а. Обговорювати науково-популярні книги, статті ЧИ 5б. Обговорювати художні книги (концерти, вистави тощо)
6а. Ростити молодняк (тварин будь-якої породи) ЧИ 6б.Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні якихось дій (трудових, навчальних, спортивних)
7а. Копіювати малюнки, зображення (чи настроювати музичні інструменти) ЧИ 7б. Керувати якимось вантажним (підйомним чи транспортним) засобом – підйомним краном, трактором, тепловозом тощо
8а. Повідомляти, пояснювати людям необхідні їм відомості (у довідкових бюро, на екскурсії тощо) ЧИ 8б. Оформлювати виставки, вітрини (чи брати участь у підготовці п’єс, концертів)
9а. Ремонтувати речі, вироби (одяг, техніку), житло ЧИ 9б. Шукати й виправляти помилки в текстах, таблицях, малюнках
10а. Лікувати тварин 10б. Виконувати розрахунки, вирахування
11а. Виводити нові сорти рослин ЧИ 11б. Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (продукти харчування, одяг, машини тощо)
12а. Розбирати суперечки, сварки між людьми, переконувати, пояснювати, карати, заохочувати ЧИ 12б. Розбиратися в кресленнях, схемах, таблицях (перевіряти, уточнювати, приводити до порядку)
13а. Спостерігати, вивчати роботу гуртків художньої самодіяльності ЧИ 13б. Спостерігати, вивчати життя мікробів
14а. Обслуговувати, налагоджувати медичні прибори, апарати ЧИ 14б. Надавати людям медичну допомогу при пораненнях, забиттях, опіках тощо
15а. Художньо описувати, зображувати події (ті, що спостерігаєш і ті, що вигадуєш) ЧИ 15б. Складати точні описи-звіти про події, явища, об’єкти, що спостерігаєш, вимірюєш
16а. Робити лабораторні аналізи в лікарні ЧИ 16б. Приймати, оглядати хворих, спілкуватися з ними, призначати лікування
17а. Фарбувати чи розмальовувати стіни приміщень, вироби 17б. Виконувати монтаж чи збір машин, приборів
18а. Організовувати культпоходи однолітків чи молодших в театри, музеї, туристичні походи тощо ЧИ 18б. Грати на сцені, брати участь в концертах
19а.Виготовляти за кресленнями деталі, вироби (машини, одяг), будувати споруди ЧИ 19б. Займатися кресленням, копіювати креслення, мапи
20а. Вести боротьбу з хворобами рослин, зі шкідниками лісів, садів ЧИ 20б. Працювати на клавішних машинах (комп’ютері, друкарській машинці, телетайпі тощо)
ЛИСТВІДПОВІДЕЙ
Людина – природа Людина – техніка
Людина–людина
Людина – знакова система Людина – ху-дожній образ
1а 1б 2а 2б 3а
3б 4а 4б 5а 5б
6а 6б 7а
7б 8а 8б
9а 9б
10а 10б
11а 11б 12а 12б 13а
13б 14а 14б 15а 15б
16а 16б 17а
17б 18а 18б
19а 19б
20а 20б
Лист відповідей зроблений так, щоб можна було підрахувати кількість знаків «+» у кожному з 5-ти стовпців. Кожний із 5-ти стовпців відповідає певному типу професій. Людині, що проходить тестування, рекомендується вибрати той тип професії, який отримав максимальну кількість знаків «+».

Презентація слайду 7.
Обговорення результатів тестів.
Презентація слайду 8.
Класнийкерівник.
Що таке мотивація, яку роль вона відіграє в пошуку роботи? Це питання важливе, адже мотивація спонукає нас до дії. Якщо ти добре знаєш, для чого тобі нова робота, то маєш чітку мету і зможеш ефективно справитися з пошуком. Якщо ти не хочеш помилитися у виборі своєї професії, постарайся спершу визначити мотивацію, тобто, те, що спонукає тебе до дії. А зробити це не так просто, як може здаватися. Людина навіть перед собою не завжди буває щирою, приховує дійсні мотиви вчинків.
Цей список ознак «ідеальної» роботи ти повинен переписати для себе наново, розставивши важливі особисто для тебе чинники в порядку убування їх значущості. Це дозволить намітити пріоритети і відкинути менш значущі мотиви.
Презентація слайдів 9-11
Обговорення.
Класнийкерівник.
Праця завжди була основою людського життя. Ми добре знаємо, що від природи всі люди наділені приблизно однаковими трудовими даними, але в житті одні люди вміють працювати краще, інші – гірше, одні здатні виконувати тільки найпростішу роботу, інші – більш складну, і відповідно ціннішу. Ці різні трудові якості не даються людині від природи, вони виховуються в ній протягом життя, а особливо в молодості. «Є люди, які пливуть за течією, є люди, які пливуть проти течії, а є такі, що пливуть, куди хочуть», - переконував К.Прудков.
Народна мудрість говорить: щасливий той, хто радісно йде на роботу і з радістю повертається додому. Але, щоб іти радісно на роботу, треба отримувати від неї задоволення. «Є в світі істина проста: жити в роботі й досягати мрію», - говорив П.Тичина. Хочу побажати вам знайти свій шлях у житті, зробити правильний вибір, здійснити всі задумані проекти.
Тим же, хто орієнтується в основному на престиж професії, не зайве нагадати, що більшість наших громадян мають не престижні, але не менш корисні, необхідні й цікаві професії.
ЛІТЕРАТУРА
1. Глушко Ольга. Шаг к самоопределению // Работа и учена. – 2006. – №43 (480)
2. Кухленко Н.А. Чи знаєш ти свої здібності? // Позакласний час. – 2009. – №1-2.
3. Лучшие психологические тесты/Пер. с англ. Е.А.Дружининой. – Харьков, 1994.


Профориентационная игра "Один день из жизни"
(Данное упражнение является модификацией известной игры "Рассказ из существительных", которая была адаптирована нами к проблематике профессионального самоопределения.)
Смысл игрового упражнения — повысить уровень осоз­нания участниками типического и специфического в про­фессиональной деятельности того или иного специалиста.
Упражнение проводится в кругу. Количество играющих — от б—8 до 15—20. Время — от 15 до 25. минут. Основные этапы методики следующие:
1. Ведущий определяет вместе с остальными игроками, какую профессию интересно было бы рассмотреть. Напри­мер, группа захотела рассмотреть профессию “фотомо­дель”.
2. Общая инструкция: “Сейчас мы совместными усилия­ми постараемся составить рассказ о типичном трудовом дне наш его работника — фотомодели. Это будет рассказ только из существительных. К примеру, рассказ о трудовом дне учителя мог бы быть таким: звонок — завтрак — звонок — урок — двоечники — вопрос — ответ — тройка — учительская — директор — скандал — урок — отличники — звонок —дом — постель. В этой игре мы посмотрим, на­сколько хорошо мы представляем себе работу фотомодели, а также выясним, способны ли мы к коллективному творче­ству, ведь в игре существует серьезная опасность каким-то неудачным штришком (неуместно названным "ради хох­мы", дурацким существительным) испортить весь рассказ.
Важное условие: прежде, чем назвать новое существи­тельное, каждый игрок обязательно должен повторить все, что было названо до него. Тогда наш рассказ будет воспри­ниматься как целостное произведение. Чтобы лучше было запоминать названные существительные, советую внима­тельно смотреть на всех говорящих, как бы связывая слово с конкретным человеком”.
3. Ведущий может назвать первое слово, а остальные игроки по очереди называют свои существительные, обяза­тельно повторяя все, что называлось до них. Если игроков ненемало (6—8 человек), то можно пройти два круга, когда каждому придется называть по два существительных.
4. При подведении итогов игры можно спросить у участ­ников, получился целостный рассказ или нет? не испортил ли кто-то общий рассказ своим неудачным существитель­ным? Если рассказ получился путаным и сумбурным, то можно попросить кого-то из игроков своими словами рас­сказать, о чем же был составленный рассказ, что там про­исходило (и происходило ли?). Можно также обсудить, насколько правдиво и типично был представлен трудовой день рассматриваемого профессионала.
Опыт показывает, что игра обычно проходит достаточно интересно. Участники нередко находятся в творческом на­пряжении и могут даже ненемало уставать, поэтому больше двух раз проводить данное игровое упражнение не следует.
Не менее интересно может быть проведено аналогичное упражнение, но уже на тему “СОН ИЗ ЖИЗНИ...” такого-то специалиста. В этом случае возможно более творческое и бурное фантазирование участников, поскольку речь идет о необычной, почти, “мистической” ситуации, связанной с загадочным миром снов...
Данные упражнении оказываются интересными и полез­ным и даже при работе со специалистам и. К примеру, и в программу подготовки профконсультантов можно включить сначала упражнение “Один рабочий день из жизни профконсультанта”, а затем — “Сон из жизни профконсультанта”.
Особенно полезными как для школьного профконсультанта, так и для профконсультанта службы занятости были бы игровые упражнения на темы “День из жизни безработ­ного” и “Сон из жизни безработного" (выпускника школы эпохи “демократических преобразований” и безработного взрослого из той же эпохи...).

Профориентационная игра "Самая - самая"
Методика служит повышению уровня ориентации в мире профессионального труда и лучшему осознанию особенно­стей профессий, связанных с престижностью.
Упражнение может проводится в круге или при работе с целым классом. Для круга количество участников от 6—8 до 10— 15. По времени упражнение занимает от 15 до 25—30 минут. Процедура упражнения включает следующие ос­новные этапы:
1. Инструкция: “Сейчас вам будут предлагаться некото­рые необычные характеристики профессий, а вы должны будете по очереди называть те профессии, которые, по ва­шему, в наибольшей степени данной характеристике под­ходят. К примеру, характеристика — самая денежная профессия, — какие профессии являются самыми-самыми денежными?..”.
2. Ведущий называет первую характеристику, а участни­ки сразу же по очереди (по кругу) предлагают свои вариан­ты. Если у кого-то возникают сомнения, что названа самая-самая (или близкая к самой-самой), то можно зада­вать уточняющие вопросы.
3. Далее называется следующая характеристика и т.д. Всего таких характеристик должно быть не более 5—7.
Если упражнение проводится с классом то после того, как ведущий назовет первую необычную характеристику, участники просто со своих мест предлагают варианты наи­более подходящих профессий. Ведущий выписывает 3—5 наиболее “прозвучавших” вариантов на доске, после чего организуется небольшое обсуждение и выделение “самой-самой” профессии.
Важным элементом данного игрового упражнения явля­ется обсуждение. Ведущий должен проявить уважение к мнениям различных участников, поскольку оценки могут (и должны) быть субъективными. Тем временем, выделение некоторых “самых-самых” профессий должно опираться на объективные знания о них. К примеру, если называется са­мая денежная профессия — депутат, то можно уточнить у школьника, а знает ли он, сколько зарабатывают депутаты (по сравнению с другими высокооплачиваемыми професси­ями)? Можно в ходе обсуждения совместными усилиями определить, какую профессию вообще можно считать де­нежной и т.п.
Для того, чтобы упражнение проходило более ее интересно, ведущий обязательно должен заранее отобрать наиболее необычные характеристики профессий, которые должны заинтриговать участников. Это могут быть, например, та­кие характеристики: “самая зеленая профессия”, “самая сладкая профессия”, “самая волосатая профессия”, “самая неприличная профессия", “самая детская профессия”, “са­мая смешная профессия” и т.д. В определенном смысле дан­ное упражнение близко к известной игре “ассоциации”, поскольку участники фактически должны проассоциировать профессии с необычными характеристиками.

Профориентационная игра "Цепочка профессий"
Упражнение используется для развития умения выделять ять общее в различных в идах трудовой деятельности. Дан­ное умение может оказаться полезным в случаях, когда человек, ориентируясь на конкретные характеристики тру­да, сильно ограничивает себя в выборе (как бы “зацикливаясь” на одной-двух профессиях с этими характеристиками), но ведь такие же характеристики мо­гут встречаться во многих профессиях.
Проводить упражнение лучше в круге. Число у частников от 6—8 до 15—20. Время проведения от 7—10 до 15 минут. Основные этапы следующие:
1. Инструкция: “Сейчас мы по кругу выстроим "цепочку профессий". Я назову первую профессию, например, ме­таллург, следующий назовет профессию, в чем-то близкую металлургу, например, повар. Следующий называет про­фессию, близкую к повару и т.д. Важно, чтобы каждый сумел объяснить, в чем сходство названных профессий, на­пример, и металлург, и повар имеют дело с огнем, с высо­кими температурами, с печами. Определяя сходство между разными профессиями, можно вспомнить схему анализа профессии, например, сходство по условиям труда, по сред­ствам и т.д. (ем. раздел 6. Угадай профессию, где представ­лена схема анализа профессий)”.
2. По ходу игры ведущий иногда задаст уточняющие вопросы, типа: “В чем же сходство вашей профессии с толь­ко что названной?”. Окончательное решение о том, удачно названа профессия или нет, принимает группа.
3. При обсуждении игры важно обратить внимание уча­стников, что между самыми разными профессиями иногда могут обнаруживаться интереснейшие общие линии сходства. К примеру, если в начале цепочки называются профес­сии, связанные с металлообработкой (как в нашем примере), в середине — с автотранспортом, а в конце — с балетом (для подтверждения сказанного приводим пример подобной цепочки: металлург—повар - мясник - слесарь (тоже— рубит, но металл) - автослесарь - таксист – сатирик эстрадный (тоже "зубы заговаривает") - артист драмтеатра - артист балета и т.д.). Такие неожиданные связи между самыми разными профессиями свидетельствуют о том, что не следует ограничиваться только одним профессиональным выбором, ведь очень часто то, что Вы ищите в одной (только в одной!?) профессии, может оказаться в других, более доступных про­фессиях...
Опыт показывает, что обычно больше двух раз проводить игру не следует, т.к. она может наскучить игрокам.
Иногда сходство между профессиями носит почти юмо­ристический характер, например что, может быть общего между профессиями водитель троллейбуса и профессор в вузе? Оказывается и у того, и у другого есть возможность выступать перед аудиториями, да еще у водителя троллей­буса аудитории бывают пообширнее (сколько людей только в часы пик через салон троллейбуса проходит?..). Если школьники указывают на подобные, или даже на еще более веселые линии сходства между профессиями, то ни в коем случае нельзя их осуждать за такое творчество — это один из показателей того, что игра получается.

Профориентационная игра "Яркие впечатления"
Предназначение.
Профориентационная игра для учащихся средних и старших классов. Направлена на расширение кругозора в области мира профессий, пробуждение интереса к содержательным сторонам профессиональной деятельности.
Данную профориентационную игру можно включать как в программу сугубо профориентационных, так и психолого-профориентационных мероприятий. В том числе можно использовать и для развития воображения школьников.
Содержание. Ведущий разбивает участников тренинга на группы по три или четыре человека. Желательно, чтобы во всех группах было равное количество участников. Группы устраиваются в разных углах тренингового зала, так, чтобы не мешать друг друг.
Дается задание: каждая группа должна выбрать ту или иную профессию. Выбирать можно не "первую попавшуюся", а ту, которая, как кажется членам микрогруппы, является самой захватывающей с точки зрения впечатлений:
- представители этой профессии по своему роду деятельности постоянно получают новые волнующие впечатления,
- некоторые такие впечатления такие яркие, что врезаются в память на всю жизнь,
- такими впечатлениями хочется и хочется делиться с окружающими, но не всегда это получается.
Задача каждой микрогруппы: выбрать самую захватывающую профессию и представить ее всему коллективу. Ведущий сразу оговаривает, что в конце голосованием будет решено, какая профессия самая волнующая.
Презентовать свою профессию микрогруппы могут по-разному. Кто-то может разыграть сценку из профессиональной деятельности. Кто-то, имея талант рассказчика, просто может поведать свои соображения о том, почему эта профессия кажется самой захватывающей. Ведущий предлагает, чтобы во время каждой презентации было вкратце описано, с каким вообще впечатлениями имеет место тот или иной профессионал, а потом уже в деталях изобразить какую-то очень яркую подробность.
Время на подготовку дается около десяти-пятнадцати минут. Если ведущий сочтет нужным, участникам может быть предоставлена возможность пользоваться ватманом, карандашами, красками и т.п. В этом случае время на подготовку можно увеличить.
Микрогруппы делают свои презентации. Ведущий выписывает на доске профессии, которые были представлены. После завершения последнего представления устраивается голосование: опрашиваются участники (уже по одному), которые должны выбрать по две профессии из записанных на доске - самые захватывающие с точки зрения впечатлений. Обычно одна галочка ставится за "свою" профессию (которую участник презентовал), а вторая - за иную.
Ведущий подсчитывает галочки, объявляется профессия-победитель. Участников этой микрогруппы можно наградить каким-нибудь символическим подарком.
Упражнение "Если бы..., я стал бы..."
Цель упражнения: побуждение интереса участников к осознанному профессиональному самоопределению.
Упражнение происходит по кругу: один участник ставит условие, а следующий, рядом сидящий, продолжает (заканчивает) предложение и т.д. Желательно участие ведущего.
Упражнение "Мои жизненные и профессиональные планы"
Цель упражнения: определение перспективных жизненных и профессиональных целей; анализ и осмысление своих жизненных и профессиональных перспектив.
Каждый участник вместе с группой получает возможность поразмыслить над вопросами:
1) что он ожидает от своей жизни,
2) каковы его устремления,
3) какие ценности для него значимы,
4) чем можно было бы пожертвовать.
Упражнение "Отгадай профессию"
Участники разбиваются на две команды. Одна из команд загадывает профессию, член другой команды должен невербально изобразить названную ему одному профессию, чтобы члены его команды могли ее угадать.
Упражнение "План моего будущего"
Цель — создание стратегического плана жизни на ближай­шие 5 лет и мотивирующего девиза на ближайшие 2 месяца.
Тренер раздает участникам Алгоритм картины будущего.
Инструкция
«Давайте попробуем построить картину будущего. Сейчас каждый должен определить свою цель на 5 лет вперед. Запишите эту цель у себя в тетрадях.
Комментарий 1: «Лучшее средство укрепить в себе какое бы то ни было чувство — это подолгу и как можно чаще поддерживать ( нашем сознании идеи, с которыми оно находится в связи стараться, чтобы эти идеи выступили перед нами выпукло ярко, отчетливо. А чтобы этого достигнуть, необходимо представлять себе каждую вещь конкретно, со всеми ее жи­выми, характерными подробностями» (Пэйо Ж., 1903, с. 60)
Комментарий 2: «Для того чтобы эмоция, желание могло приобрести -полную живость, нужно только, чтобы предмет желания сде­лался вполне ясен уму, так чтобы все его приятные, соблаз­нительные или просто полезные стороны выступили в соз­нании выпукло и ярко» (Пэйо Ж., 1903, с. 45).
«Вопросы алгоритма могут помочь вам нарисовать картину бу­дущего выпукло и отчетливо. Кем вы будете через 5 лет? Какое вы получите к этому времени дополнительное образование? Каков бу­дет ваш ежемесячный доход ? Как вы будете себя чувствовать ? Ка­кими будут ваши перспективы на будущее?
Если эти вопросы не вполне совпадают с вашими представле­ниями о собственном будущем, задайте себе другие. Это могут быть вопросы о ваших достижениях в бизнесе, о перспективах се­мейной жизни, о научных свершениях и т. п. Главное, чтобы вы смог­ли нарисовать действительно желанную для вас картину будущего через 5 лет. Запишите это в тетради.»
Комментарий к упражнению: На эту работу может потребоваться от 5 до 10 минут. Заранее оговаривать время не стоит. Эта работа требует достаточно глу­бокого погружения в себя, самоанализа. Она должна протекать органично и занимать столько времени, сколько необходимо.
«Теперь определите, что вы должны сделать в течение каждо­го из этих 5-ти лет, чтобы добиться этой цели. Напишите, что должно быть сделано в 2000 году? В 2001? В 2002? В 2003? В 2004?»
Комментарий: На эту работу может потребоваться 6—7 минут.)
«Теперь решите, что должно быть сделано в течение ближай­ших 3-х месяцев для того, чтобы вы могли продвинуться к цели – я раздам вам эти чудесные карточки для того, чтобы вы написали на них свой девиз.»
Комментарий: На формулирование девизов группе может по­требоваться около 4—5 минут.
«Теперь те, кто может показать свой девиз всем остальным, вставят его в свой бейдж. Если девиз очень личный, его, конечно, можно никому не показывать. Давайте встанем, походим по ком­нате, вчитаемся в девизы других...
Надеюсь, эти девизы помогут нам мотивировать себя в тече­ние ближайших 3 месяцев. Карточку лучше всего носить с собой в кармане. Доставайте ее всякий раз, когда будете чувствовать себя растерянным, обескураженным, потерявшим цель.
Через 3 месяца нужно будет сформулировать новый девиз, и за­тем повторять это через каждые 3 месяца.
В конце года сопоставьте полученный результат с вашей це­лью на год. Если цель будет достигнута, поощрите себя. Подарите себе что-то, что вы цените, в чем давно отказываете себе, то, что вы любите. Затем уточните цель на следующий год и действуйте и далее по пп. 4— 10а.
Если цель не достигнута, все равно поощрите себя. Дайте са­мому себе небольшой отпуск, купите себе нужную для работы или для осуществления вашей цели вещь, пройдите какой-нибудь инте­ресный и важный тренинг. Вы боролись, но пока у вас не получилось.
После этого уточните свою цель на следующий год и примите на себя определенные обязательства, предусматривающие некото­рые лишения в том случае, если цель не будет достигнута и в сле­дующем году.
Первое, что вы можете сделать, — это сообщить как можно большему количеству людей о своем намерении добиться постав­ленной цели. На карту будет поставлено ваше имя. Если самолюбие не является одной из ваших главных черт, вы можете выбрать дру­гой путь.
Упражнение "Профессия на букву"
Смысл данного упражнения — расширение у участников знаний о мире профессионального труда или актуализация уже имеющихся знаний о профессиях.
Упражнение проводится в круге (примерно с 10—15 участниками). Можно использовать и при работе с целым классом. Данная игровая методика компактна и занимает совсем не много времени (от 5—7 до 10—15 минут) и носит скорее разминочный характер.
Процедура упражнения следующая (при работе в круге):
1. Общая инструкция: "Сейчас будет названа некоторая буква. Наша задача — показать, что мы знаем немало профессий, начинающихся с этой буквы, т.е. показать, насколько мы знаем мир профессий. Каждый по кругу будет называть по одной профессии на данную букву”.
2. Ведущий называет первую букву, а участники по очереди называют профессии. Если называется совершенно непонятная профессия, ведущий просит пояснить, о чем идет речь. Если игрок не может это объяснить, то считается, что профессия не названа и ход передастся следующему по очереди игроку (по более жестким правилам, тот, кто не смог назвать профессию, выбывает из игры и выходит на время из круга). При этом совсем не обязательно требовать от участников официальных (безукоризненно “правильных”) названий профессий, поскольку на данный момент ни один справочник не является исчерпывающим. Важно хотя бы приблизительно обозначить ту или иную профессиональную деятельность и суметь ответить на уточняющие вопросы.
Желательно больше 5—7 букв не предлагать, иначе игра перестанет казаться увлекательной. При проведении данной игровой методики начинать следует с простых букв, по которым легко называть профессии (буквы: м, н, о...), по­степенно предлагая участникам более сложные буквы (ч, ц, я...).
При работе с целым классом можно разбиться на 2—3 команды (например, но рядам парт) и уже таким: образом выясните, какая команда является более эрудированной. При этом ведущий должен фиксировать успешность действий каждой команды на доске (например, каждый удачный ответ помечается плюсом, а неудачный — минусом), тогда игра станет более наглядной и интересной.
Опыт показывает, что у ведущего в данном упражнении имеются довольно большие возможности для ненавязчивой коррекции представлений учащихся о тех или иных профессиях. Несмотря на всю простоту и кажущуюся примитивность, упражнение проходит обычно достаточно интересно. Даже старшеклассники, благодаря эффекту состязательности, охотно участвуют в работе.

  
Профориентационное занятие для старшеклассников "Как добиться успеха?"


Презентации к уроку


Цель: оказать эффективную психолого-педагогическую поддержку старшеклассникам в ситуации выбора.
Задачи:
·         обучать планированию карьеры;
·         актуализировать цели ближайшего будущего;
·         формировать умение планирования необходимых шагов для реализации своей цели;
·         предоставить информацию о возможных вариантах построения карьеры;
·         развивать коммуникативные способности учащихся (навыки работы в команде, развитие навыков эмпатического слушания).
Чтобы быть собою, надо быть хоть кем-нибудь.
Станислав Ежи Лец
Сценарий занятия
1. Вступительная часть.
Слово учителя. «Берись за то, к чему ты сроден, коль хочешь, чтоб в делах успешный был конец», – советовал И. А. Крылов. Вряд ли кто-нибудь не согласится с советом классика. Но как узнать, к чему ты сроден? Ответ на этот вопрос, оценка собственных способностей имеет важный практический результат, напрямую влияет на профессиональную карьеру: человек, высоко оценивающий свои возможности, постоянно «повышает планку», стремится к более высоким достижениям в своем деле. Выбирая профессиональную карьеру, следует руководствоваться следующими критериями:
·         успешность;
·         удовлетворенность работой;
·         затраты здоровья.
2. Проблемная часть.
Работа в группах (2 или более групп) и обсуждение проблемной ситуации.
Ситуация: Родители настойчиво уговаривают свою дочь поступить в государственный вуз «по блату» на техническую специальность, мотивируя это тем, что они сами когда-то закончили этот вуз, что это престижная и востребованная специальность, что у них есть влиятельные приятели среди руководства. Проблема в том, что девушка не чувствует желания обучаться в техническом вузе, да и способностей, как она считает, у неё для этого нет. Она мечтает уехать в столицу и стать актрисой. Реальных шансов поступить в московский вуз и сделать карьеру актрисы мало.
Задание для групп.
1-я группа: Приведите аргументы «за» (в пользу того, чтобы согласиться с родителями и поступить в технический вуз).
2-я группа: Приведите аргументы «против». Есть ли шансы воплотить мечту в жизнь?
Обсуждение:
·         Выскажите своё мнение о сложившейся ситуации.
·         Нужно ли учитывать обстоятельства при выборе профессии? Если да, то какие?
3. Работа над понятием «Личный профессиональный план».
Один из факторов достижения профессионального успеха – личный профессиональный план.
«План» – это не то, что написано на бумаге и озаглавлено «план», а образ, мысленное представление будущего.
Работа в группах. Задание: составить схему построения образа профессионального будущего.
Высказывание представителей от группы и составление общей схемы. Обсуждение.
Схема построения образа профессионального будущего (работа с доской), беседа в ходе построения схемы.
·         Дальняя профессиональная цель (мечта).
·         Ближние профессиональные цели (как этапы и пути достижения дальней цели).
·         Знание себя (знание своих возможностей для достижения дальней и, особенно, ближних целей).
·         Знания путей подготовки к достижению целей (особенно ближних) и способов работы над собой.
·         Реальная подготовка к профессии (практическая реализация планов).
·         Запасные варианты карьеры и их иерархия как способы движения к дальней цели. Возможны случаи, когда резервный вариант не совпадает с дальней целью и рассматривается как самостоятельный путь.
·         В случае явного несоответствия своих возможностей избранным целям – другой профессиональный выбор.
4. Мотивационная часть.
·         Постарайтесь назвать слова-ассоциации, связанные со словом успех; успешный.
·         Определение значения слова успех.
Успех
·         удача в достижении чего-нибудь;
·         общественное признание;
·         хорошие результаты в учёбе, работе.
Успешный– сопровождающийся успехом, удачный.
См.: Ожегов С.И. и Шведова Н.Ю. Толковый словарь русского языка.
Вопросы для обсуждения:
·         Что для каждого из вас является успехом?
·         Какого человека можно назвать успешным?
·         Что, по вашему мнению, обеспечивает успех человека?
5. Информационная часть.
Счастье и успех – связанные понятия. Почему одни люди успешнее других? Специалисты в области психологии достижения считают, что для достижения успеха важно научиться управлять собой. А для этого надо, во-первых, знать психологические закономерности, а во-вторых, совершить усилие, чтобы применить эти знания для достижения успеха. Итак, что же необходимо знать?
·         Мы чувствуем себя хорошо в той степени, в которой мы сами контролируем собственную жизнь (психологи называют это внутренним локусом контроля). При внешнем локусе контроля мы чувствуем, что нами управляют обстоятельства, другие люди и т. д.
·         Для каждого события нашей жизни есть своя причина. Если нам не нравится какое-то событие, мы можем выяснить причины и изменить их.
·         Наши убеждения могут создавать ограничения, формировать предрассудки, через призму которых мы воспринимаем мир. Даже если убеждения основаны на ложной информации, они влияют на то, что случается с нами. Вот пример из жизни. Студент при поступлении в университет на вступительных экзаменах получил 99 баллов по результатам теста, о чем ему сообщили в письме. Студент решил, что 99 баллов означает, что его коэффициент интеллекта 0,99, т.е. ниже среднего. Весь первый семестр он учился плохо. Его вызвали и спросили, почему у него такие трудности в учебе. Он сослался на свой коэффициент интеллекта. Тогда ему объяснили, что 99 баллов означает, что результат лучше, чем у 98 % студентов. После осознания своей ошибки студент продемонстрировал блестящие результаты в учебе.
·         Наши успехи в любой области зависят от того, насколько мы нравимся самим себе, принимаем себя такими, какие мы есть. Но не следует путать принятие себя с тщеславием, самомнением. Люди, которые искренне нравятся себе, принимают других в той же степени. А чувство превосходства и чувство неполноценности свойственны людям, которые не нравятся себе и компенсируют их агрессивностью, властностью и т. п.
·         Для достижения успеха очень важно принять полную ответственность за свою жизнь. Это значит, что человек ответствен за любую ситуацию, в том числе и за такую, которой могут сопутствовать несправедливости и неудачи.
Сильнейшее препятствие на пути к успеху – это страх неудачи. Обычно люди боятся неудач, так как не понимают их важности. В жизни нельзя преуспеть, не переживая неудач. Если вспомнить примеры из жизни великих людей, можно убедиться: всем большим успехам предшествовали большие неудачи.
Достижению успеха могут помочь различные технические приемы, например, умение ставить цели. Не имея целей, человек плывет по течению. Цель направляет энергию, позволяет делать больше за меньшее время. Цели, касающиеся разных областей (профессиональной карьеры, личной жизни, сферы самосовершенствования), должны гармонировать друг с другом и с основными жизненными ценностями. Важно развить в себе способность ставить и достигать одну важную цель. Достигнув ее, переходить ко второй и т.д. При этом цели должны быть желанными, реальными: вы должны верить, что у вас есть возможности для их достижения; но они не должны быть легкими, нужно рассчитывать на более высокий уровень достижений.
Для достижения успеха очень важно во всем, что мы делаем, ожидать наилучших проявлений от самих себя и быть благодарным судьбе за все, что мы имеем. В своей книге «Это в ваших силах» Д. Рейнуотер приводит такой пример:
Представьте такую ситуацию. Два человека видят полстакана воды. Один говорит: «Он наполовину полон, и я благодарен судьбе за то». А другой говорит: «Он наполовину пуст, и я чувствую себя обманутым». Разница не в том, что люди имеют, а в их отношении к тому, что они имеют. Люди, умеющие быть благодарными, более благополучны, чем те, чьи «стаканы всегда наполовину пусты». Результаты психологических исследований показывают, что 15 % удовлетворения люди получают от достижения успеха, а 85 % – от хороших отношений с людьми.
Знакомство с биографиями успешных людей. (См. приложение).
Примечание: Этот материал можно заранее раздать учащимся, можно попросить ребят самих найти биографические сведения об успешных людях. В качестве примера можно взять биографии великих людей (писателей, поэтов, художников). Но опыт показывает, что ребятам интереснее современники, успешные известные люди, сделавшие карьеру в профессии, бизнесе (Билл Гейтс, Роман Абрамович и др.).
6. Работа в группах.
Вопросы для обсуждения:
·         Что помогло этим личностям добиться успеха?
·         Назовите те качества, которые, по вашему мнению, помогли добиться успеха?
7. Заключительная часть.
Вывод:
·         Что необходимо, чтобы добиться успеха?
·         Какие качества необходимы, чтобы стать успешным?
«Для достижения успеха надо ставить цели несколько выше, чем те, которые в настоящее время могут быть достигнуты», – эти слова М. Планка отражают суть понятия успех, о котором мы говорили. Великая русская актриса В. Ф. Комиссаржевская впервые вышла на сцену в 29 лет, а до этого никто и не подозревал о её таланте. Это не помешало ей добиться успеха.
Список литературы:
1.     Дереклеева Н. И. Модульный курс учебной и коммуникативной мотивации учащихся или Учимся жить в современном мире. – М.: ВАКО, 2004.
2.     Дидактический материал по курсу «Твоя профессиональная карьера»: Кн. для учителя / Под ред. С. Н. Чистяковой. – М.: Просвещение, 2000.
3.     Махаева О. А., Григорьева Е. Е. Я выбираю профессию: Комплексная программа активного профессионального самоопределения школьников. – М.: Перспектива, 2006.
4.     Ожегов С.И. и Шведова Н.Ю. Толковый словарь русского языка. – М.: Азбуковник, 1999.
5.     Савченко М. Ю. Профориентация. Личностное развитие. Тренинг готовности к экзаменам (9–11 класс): Практическое руководство для классных руководителей и школьных психологов. – М.: ВАКО, 2005.





Тренінг самостійного пошуку для старшокласників:
Ваш вибір


Тренінги самостійного пошуку спрямовані на розширення суб'єктивного екологічного простору, розвиток дивергентного мис-лення, корекцію мотивів екологічної діяльності.
Тренінг «Ваш вибір» являє собою рольову гру, метою якої є активізація самосвідомості, самоконтролю та саморегуляції стар-шокласників, корекція потреб та мотивів щодо куріння.
  
Гра складається із трьох вправ. У першій вправі ведучий поділяє учнів на чотири групи і пропонує їм зіграти ролі тих, які «покину-ли курити», «хочуть покинути курити», «не збираються кидати ку-рити», «ніколи не курили». Групам пропонується обґрунтувати свою позицію. Вправа допомагає учням розібратись у причинах, що спри-чинюють куріння, особистому ставленні до цього явища, розвиває вміння аналізувати поведінку свою та інших.
    Друга вправа спрямована на усвідомлення учнями шкоди, якої завдає куріння природі та людям. Учні сідають у коло і по черзі наводять відповідні аргументи. Це завдання спонукає кожного учня до осмислення та вербалізації шкідливої дії куріння на організм людини та світ природи. Далі їм пропонується розібратися, чому в розвинених країнах зменшується кількість курців, а у слабкорозвинених — навпаки, збільшується. Висновок полягає у тому, що в розвинених країнах унаслідок відчутнішого руйнівного впливу НТР на природу та вищого освітнього рівня громадян, останні почали усвідомлювати перспективи поглиблення екологічної кризи та відповідальніше ставитися до свого здоров'я і, відповідно — дбай-ливіше ставитися до природи.
Остання, третя, вправа посилює виховний вплив перших двох та полягає у визначенні шляхів забруднення природи внаслідок курін-ня. Вона зосереджує увагу учнів на гаслі Всесвітнього дня без тю-тюну: «Куріння коштує більше, ніж ви думаєте». Під час проведен-ня вправи учнів з'ясовують шляхи забруднення довкілля внаслідок куріння та розвитку тютюнової промисловості.

    Послідовне виконання вправ тренінгу сприяє усвідомленню старшокласниками того, що куріння — це не особиста справа кож-ного, із курінням пов'язана відповідальність за здоров'я інших людей та стан довкілля.
Тривалість тренінгу — 45—60 хв. Його проведення можливе на факультативних заняттях з екології, уроках біології, класних го-динах.
Тренер. Поговоримо про куріння. Дехто бореться з цим яви-щем, дехто його підтримує. Є люди, що курять, і ті, що не ку-рять. Чим вони мотивують таку свою позицію? Спробуймо розі-братися.
Вправа 1
Ведучий ділить учнів на чотири умовних групи, на тих, що:
1) «покинули курити»;
2) «хочуть покинути курити»;
3) «не збираються кидати курити»;
4) «ніколи не курили».
Ведучий. Спілкуючись між собою, знайдіть аргументи та мотиви позиції вашої групи. Виділіть представника, який відстоюватиме цю позицію. Час виконання завдання — 5 хв.
Після обговорення представники від груп по черзі повідом-ляють.
Ведучий, у разі необхідності, звертається до кожної групи ок-ремо.
Звернення до першої, другої та третьої груп:—
Як, на вашу думку, позбавитися тютюнової залежності: важ-ко чи легко?—
Які якості має виявити людина, щоб покинути курити? Звернення до першої групи:—
Розкажіть, яке самопочуття було у вас тоді, як ви курили, і тепер. Чи змінився ваш зовнішній вигляд?—
Дайте поради, як позбутися цієї звички, тим, хто збирається покинути курити.
Звернення до другої групи:—
Чому ви досі не зробили цього, можливо, вам щось заважає?
Звернення до третьої групи:—
Чим ви аргументуєте стійкість вашої позиції? Чи може щось вплинути на цю позицію та змінити її?
Звернення до четвертої групи:—
Чи були у вашому житті моменти, коли вам пропонували за-курити цигарку? Що вас зупиняло? Вас дратують курці?
Вправа 2
Тренер для продовження дискусії пропонує всім учням стати б коло. Учні по черзі відповідають на запитання ведучого.
Для відповіді на перше запитання тренер дає учням цигарку, яку, відповівши, передають наступному. Для відповіді на інші за-питання цигарка не потрібна.


                               Знайомство з професією кухар. Готування блинів.
                         


















Немає коментарів:

Дописати коментар